Dovolená u moře v Evropě a okolí? Jaké destinace navštívit v roce 2019?

Bulharsko

Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově. Úředním jazykem je bulharština, domluvíte se také anglicky, rusky, německy a dokonce i česky. Měna je bulharský lev (BGN), který tvoří 100 stotinek. Vybrané hotely a restaurace přijímají všechny druhy platebních karet.

Bulharsko nabízí spoustu zábavy pro děti i dospělé, ubytování v nejmodernější hotelové síti v Evropě, navíc za nízké ceny. Užijte si dlouhé písečné pláže, kvalitní ubytování, ale také místní kuchyni, která nabízí vynikající víno, pivo a úžasné gastronomické zážitky.

Nejvíce oblíbeným koutem Bulharska je Černé moře, kde najdete stylové hotely, písečné pláže, vodní sporty, školu potápění, fitcentrum atd. Nezapomeňte také na Slunečné pobřeží s těmi nejkrásnějšími plážemi a spoustou míst, kde se dá dobře najíst a napít, můžete si tu užít vodní sporty či se procházet po pobřežní promenádě.

Do tradiční atmosféry Bulharska a jeho původních rybářských přístavů se ponoříte v Nesebaru nebo v letovisku Sv. Vlas. Zábava vás čeká ve Varně, což je největší přístav Černého moře. Tady můžete navštívit jeden z největších aquaparků v Bulharsku. Obec Separeva Bany se pyšní nejteplejším pramenem s minerální vodou v Evropě, která dosahuje 103,8 °C. V zimě nabízí Bulharsko skvělé lyžování.

Egypt

Egypt se nachází na severovýchodu Afriky a protéká jím řeka Nil. Úředním jazykem je arabština. Mluví se zde také núbijsky, francouzsky, anglicky a místní používají berberské dialekty. Měnou je egyptská libra (LE), tu tvoří 100 piastrů (PT). Nezapomeňte na hotovost (EUR či USD), neboť na tržištích a výletních místech se platí hotově. Hotely a obchody akceptují kreditní karty. Na tržišti nezapomeňte o všem smlouvat.

Egypt se pyšní řadou památek, což je důvod, proč sem jezdí turisté z celého světa. Navštivte starověké civilizace a oblíbené monumenty jako pyramidy v Gize, Velká sfinga, město Luxor na jihu země, srdce faraonské říše (najdete zde třeba Karnak s řadou svatyní) a také Údolí králů.

Egypt je vyhledávanou destinací i pro klasické rodinné dovolené a pobyty u moře. Odpočívat můžete v letovisku Hurghada či Sharm El Sheikh, můžete zkusit i luxusní letovisko El Gouna. Oblíbené je letovisko Sahan ležící u východního pobřeží Arabského zálivu. Skvělé je také letovisko Taba na severu, to nabízí úžasný výhled na sousední země – Saúdskou Arábii, Izrael a Jordánsko. V neposlední řadě se nezapomeňte pokochat dunami na Sahaře či navštívit trh s velbloudy.

Chorvatsko

Chorvatsko leží na pomezí střední a jižní Evropy, sousedí s Maďarskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Černou Horou a Slovinskem. Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb a úředním jazykem chorvatština. Domluvíte se také srbsky, italsky a na některých místech i anglicky. Chorvatsko je členem EU, jež je pro něj klíčovým obchodním partnerem. Platidlem je v Chorvatsku kuna, jejíž kód je HRK. Jedna kuna je 100 lip.

Proč jet do Chorvatska? Budete se koupat v křišťálově čisté vodě, užijete si místní tradiční gastronomii a zažijete spoustu zábavy, zejména když vyrazíte na letní party dovolenou, což je skvělý mejdan, který trvá několik dní ve společnosti super lidí, v prostředí nejznámějších open air klubů a exotické pláže Zrće (Zrće Beach). Ubytovat se můžete blízko Zrće v některém apartmánovém domě či v Moon Rocks House, který patří k velmi oblíbeným, navíc to budete mít pár minut k moři a také několik metrů na zastávku autobusu.

Koupání si můžete užít na dlouhých a místy i hodně širokých plážích, na nichž leží jemný písek, např. Rajská pláž u San Marina na ostrově Ráb, v Omiši, na Lopudu v zátoce Šunj, Na Korčule v Lumbardě. Dále jsou tu pláže s úžasně čistým hrubým pískem, někde jsou dokonce i drobné oblázky – na Makarské riviéře, prosluněných plážích Bolu, v zátoce Prapratna na Pelješci, v Bašce na Krku a dalším nespočtu míst.

Chorvatsko nabízí také spoustu zábavy, např. mladší generace mohou navštívit některý místní klub, nabízející bohatý program koncertů a diskoték a to zejména ve větších městech jako Split, Pule, Rijec atd., ale také v letoviscích. Zavítat můžete také do velkého Aquaparku Istralandia, který se nachází mezi přímořským letoviskem Novigrad a vnitrozemských městečkem Buje v severní části Istrie.

Ostrov Pag se pyšní jedním z nejžádanějších letovisek Mandre a také Stará Novalja s písečnou pláží Planjka. Na ostrově Krk, navštivte letovisko Baška, jež se pyšní krásnou 1,8 km dlouhou písečnou pláží. Nenechte si ujít apartmány v Primoštenu na poloostrůvku starého města, zaručeně Vás okouzlí. Na Omišské riviéře jsou nádherné Mimice, mají překrásnou pláž v těsné blízkosti apartmánů. Makarská riviéra nabízí letovisko Živogošće – Mala Duba, pláž má jemný písek a drobné oblázky. Pokud si chcete užít klid a samotu, pak zvolte zátoky na severním a jižním pobřeží ostrova Hvar. Istrie nabízí letovisko Pula-Banjole, nezapomeňte také na římský amfiteátr, který je v Pule. Chcete-li si užít dovolenou s celou rodinou, zejména pokud máte děti, pak je skvělou volbou Lopar, což je poloostrov s krásnou pláží Rajska plaža.

Itálie

Itálie leží na Apeninském poloostrově, uvnitř se nachází dva městské státy – San Marino a Vatikán. Zároveň jí patří Sardinie a Sicílie, což jsou největší ostrovy ve Středozemním moři. Úředním jazykem je italština, měnou euro (EUR).

Cena potravin v supermarketech se podobá těm našim. Itálie může nabídnout řadu antických památek, módní oblečení, výprodeje, trhy, kvalitní olivový olej, víno, alkohol, šperky a různé suvenýry. Vedle hotovosti jsou přijímány všechny běžné platební karty. Každé větší středisko je vybaveno bankomatem.

Z velké části jsou zde písečné pláže, část tvoří písečné s oblázky nebo jen oblázkové. Většina pláží je veřejná, zaplatit musíte jen za lehátka a slunečníky. Itálie je oblíbená díky přírodě, historii, gastronomii i tradičním výrobkům. Ze známých letovisek můžete navštívit Bibione či Caorle. Letní dovolenou můžete strávit nejen v hotelu, ale také v samostatném domku, na usedlosti či farmě, nebo si dopřát letní pobyt na horách a u jezera.

Navštivte středověká města jako Florencie, Siena, Pisa, Chianti (zde můžete navštívit vinné sklepy), odpočívejte třeba v Toskánsku, Marche či Umbrii. Aktivní dovolená se nabízí u severoitalských jezer jako Lago Maggiore, Lago di Garda, Lago di Ledro či Lago di Molveno.

Řecko

Řecko je východoevropskou zemí, která patří mezi tři nejvíce navštěvované v Evropě. Peloponéský poloostrov a řecké ostrovy jsou známé přijatelnými cenami. Řecko je členem EU, měnou je euro (EUR) a úředním jazykem řečtina.

V Řecku jsou nejkrásnější pláže z celé Evropy, na některých místech smíšené, s jemnými kamínky a oblázky. Pláže jsou vybavené vším potřebným – lehátka, slunečníky, sprchy se sladkou vodou, sociální zařízení, stánky s občerstvením či taverny. Oblíbenou pláží je Tsambka na Rhodosu, Eftalou na Lesbosu, na Lefkadě pak Porto Katsiki a Egremni, kam vede 347 strmých schodů. Kréta nabízí pláž Matala s proslulou jeskyní, Korfu má Kanál lásky, na Kefalonii je to Martos a na Zakynthosu je romantická a nejčastěji fotografovaná pláž Ztroskotání s vrakem lodi Panagiotis.

Chcete-li romantiku, pak navštivte bájné Santorini, rodinnou dovolenou prožijte pod Olympským pohořím, tropické teploty nabízí ostrov Kréta, pro objevitele je tu pak Lefkady. Mezi nejvyhledávanější řecké ostrovy patří Kréta, Rhodos, Zakynthos, Lefkada či Korfu. Letoviska jsou i na západním pobřeží Jónského a na východním Egejského moře.

V neposlední řadě nesmíte zapomenout na bezpočet památek (ruiny starověkých měst, antické stavby a další) a vynikající středomořskou kuchyni.

Španělsko

Španělsko (Španělské království) se nachází na Pyrenejském poloostrově, jeho součástí jsou také Kanárské ostrovy v Atlantiku a Baleárské ostrovy (Ibiza, Menorca, Mallorca) ve Středozemním moři.

Úředním jazykem je španělština (v regionech se používá také katalánština a galicijština). Běžné platební karty přijímají hotely a půjčovny automobilů, naopak obchody a restaurace jen individuálně. Bankomaty jsou samozřejmostí, cestovní šeky vám na hotovost promění pouze banky.

Španělsko nabízí dovolenou pro všechny věkové kategorie, úžasnou krajinu, slunce, členité pláže, zábavu a historii. Pro děti i dospělé jsou tu aquaparky, nezapomeňte na proslulý nápoj Sangria, flamenco a samozřejmě historická místa jako Granada, Sevilla či Córdoba. Španělské pláže jsou veřejné, ale musíte zaplatit slunečníky a lehátka.

Navštivte hlavní město Madrid, sídlo španělského krále a koridy (tradičních býčích zápasů), katalánskou baštu v Barceloně s charakteristickou Gaudího architekturou. Pro milovníky divoké přírody je tu Andalusie s řadou přímořských letovisek a také horský masiv Sierra Nevada. Na své si tu přijdou také gurmáni, kteří mohou ochutnat místní vyhlášené lahůdky.

Turecko

Turecko se nachází na pomezí jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Úředním jazykem je turečtina, měnou turecká lira (TRY). Dovolenou si lze užít koupáním, potápěním nebo relaxací na pláži některého střediska na Turecké riviéře či letoviscích Egejské riviéry.

Dovolená v Turecku nabízí nejen tradiční kuchyni, ale zejména bohatou historii plnou památek a mnoha zajímavých zážitků. Dovolenou u moře, kde poznáte hotely, pláže a moderní rekreační střediska, můžete okořenit různými výlety za historickými památkami a přírodními krásami.

Poznejte památky, které jsou pozůstatkem Byzancie, Osmanské říše, Frýgie, Kilíkie, starověké říše Lýdie, navštivte bájnou Tróju či legendární Pamukkale, což je největší turistická atrakce. Je to vlastně svah, pokrytý sněhově bílým travertinem, zároveň je to oblast tektonického zlomu, známá vyvěrajícími minerálními prameny, které obsahují vápník a tvoří množství jezírek, mezi nimiž se tvoří malé vodopády, kudy termální voda stéká (koupání zde bylo přísně zakázáno).

Nezapomeňte navštívit také přímořské oblasti, zejména města Istanbul (ten je bohatý na historické památky), Ankaru, Izmir a zříceniny Efesu či Selimovu mešitu v Edirne.

Turecko nabízí mnoho kilometrů nádherných písečných pláží, moře v azurové barvě, horské masivy a nedotčené přírodní krásy Egejského moře.