Srí Lanka – Exotika

Nabídka zájezdů letadlem

Srí Lanka se může pyšnit úžasným kulturním i přírodním bohatstvím, díky čemuž Vás dovolená v této destinaci nabije energií a zajistí Vám naprosto nezapomenutelné zážitky. Jádrem Srí Lanky je tzv. kulturní trojúhelník, v němž se můžete vydat po stopách starověkých civilizací či buddhismu. Tvoří jej 3 stará hlavní města: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruva.

Na jihozápadním pobřeží Srí Lanky najdete většinu plážových resortů s těmi nejkrásnějšími plážemi.

Zajímavosti

 • můžete si užít safari v místních národních parcích, asi nejznámější je Yala, ležící na jižní straně ostrova. K vidění jsou sloni, medvědi pyskatí, varani, levharti a mnoho dalších divoce žijících druhů zvířat.
 • navštivte také Nuwara Eliya, kde jsou čajové plantáže. Nacházejí se v nadmořské výšce 2000 m. Načerpáte zde spoustu energie díky aroma i chuti pravého srílanského čaje.
 • milovníci podmořského světa se mohou vydat také na Maledivy, které leží jen kousek od Srí Lanky, a díky nádherným plážím se sněhově bílým pískem a bohatým podmořským životem plným krásných barev, jsou velmi vyhledávané. Ze Srí Lanky jste tam za 90 minut letu.
 • udělejte si krátkou zastávku v Dubaji a kochejte se třeba místní architekturou.

Geografie Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovním státem, který leží v Indickém oceánu a tvoří jej 9 provincií. Hlavním městem je Colombo, nejdelší řekou pak Mahaweli, jež pramení v blízkosti úpatí hory Adam´s Peak.

Provincie Srí Lanky:

 • Central Province
 • Eastern Province
 • Northern Province
 • North-Central Province
 • North-Western Province
 • Sabaragamuwa Province
 • Southern Province
 • Uva Province
 • Western Province

Důležité informace

 • úředními jazyky jsou tamilština a sinhálština, při ubytování v letoviscích se domluvíte také anglicky.
 • cestovní pas musí být platný nejméně 180 dnů od příjezdu
 • měnou je na Srí Lance rupie (Rs), jež se dělí na 100 centů.
 • není vhodné, mít s sebou větší množství bankovek vyšší hodnoty, neboť se s nimi nedá skoro nikde platit, obchodníci totiž nedisponují dostatečnou hotovostí nazpět.
 • banky i směnárny vám promění dolary, libry a eura.
 • nesmíte zapomenout a vyměnit si srílanské rupie ještě předtím, než odjedete z ostrova, mimo Srí Lanku je banky ani směnárny nepřijímají.

Systém ETA

Každý, kdo se chystá na Srí Lanku, se musí před příjezdem elektronickou cestou registrovat na www.eta.gov, pomocí karty pak zaplatit 20 USD. Prostřednictvím ETA lze zaplatit i po příletu na letiště, poplatek je v tomto případě 25 USD. Návštěvník se musí prokázat platným pasem, ukázat zpáteční letenku a doložit, že má dostatek finanční ch prostředků, aby mohl pobývat na Srí Lance. Do systému ETA se vyplní osobní údaje, číslo pasu, jeho platnost a datum předpokládaného příjezdu i odjezdu. Jakmile jsou údaje zadány a zaplacen poplatek, dostanete potvrzení o přijaté platbě se souhlasem o vstupu na území Srí Lanky, jenž je platný po dobu 3 měsíců. Registrace probíhá individuálně, pokud by se registrovala větší skupina lidí, provádí registraci cestovní kancelář.

Nejzajímavější místa Srí Lanky

Sigiriya

Tato 200 metrů vysoká skála, na níž jsou pozůstatky královského paláce z 5. století a fresky dívčích postav se stala hlavní atrakcí na ostrově. Oblast je dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

Anurádhapura

Přes 1000 let vládli v tomto městě sinhálští králové, bylo to hlavní město Cejlonu (Srí Lanky). Starobylá část města je dnes plná stromů. Nejzajímavějším je posvátný strom Srí Mahá Bodhi, který je starý více jak 2000 let. V jeho okolí najdete úžasné stavby ze staré doby – Mosazný palác, Dagóba Ruvanveliséja, ta byla součástí Velkého chrámu. Prohlédněte si také Dagóba Thuparama, sochu Samandhi Buddhy ze 4. století nebo zbytky Královského paláce. Jižně od posvátného stromu pak najdete skalní chrám Issarasamana, který je proslulý jedinečnou reliéfní výzdobou.

Sloní sirotčinec

Můžete se tu kochat největším stádem slonů na světě. Sirotčinec se nachází v Pinnawala a žije zde více než 90 slonů od těch nejmenších až po velmi staré jedince. Sloni zde žijí od roku 1975, a návštěvníci se mohou na slony nejen podívat, ale dokonce si je smí pohladit, krmit je mlékem a banány, umýt si slona kokosovým ořechem nebo se na něm svést.

Národní park Minneriya

Leží v blízkosti kulturního trojúhelníku a jeho návštěvu je dobré absolvovat v autě a se zkušeným průvodcem, který má platnou licenci. Cílem Vaší cesty je velká vodní nádrž Minneriya, kde můžete sledovat volně žijícího jelena sambaru, vodní ptactvo, slony, makka bandaru a mnoho dalších. Skvělým obdobím pro takovou exkurzi je červen až září, kdy je zde období sucha.

Sinharádža

Rezervace je na seznamu UNESCO a je to v podstatě poslední oblast deštného pralesa na Srí Lance, která ještě nebyla ničím narušena. Nachází se na jihovýchodním horském hřebeni. Můžete zde vidět endemické druhy popínavých rostlin a stromů. Návštěva je vhodná od ledna do dubna a poté srpen až září.

Jaká další místa navštívit?

 • Polonnaruwa, což je druhé hlavní město hned po Anuradhapuře, jež je bohaté na vzácné vykopávky. Největší chloubou je socha ležícího Buddhy ze žilkovaného mramoru.
 • Peradeniya, což je královská botanická zahrada, kde si milovníci krásy přijdou na své.  Je zde nepřeberné množství tropických rostlin a stromů, jež jsou plné úžasně barevných květů různých tvarů.
 • Dambulle je známé svými jeskynními chrámy, které jsou plné nástěnných maleb a buddhistických soch.
 • Chrám Buddhova zubu v Kandy, je jedním z mnoha buddhistických chrámů, jimiž se Srí Lanka může pochlubit, patří k těm nejznámějším.

Nuwara Eliya je malé městečko, které je pyšné na své horské středisko koloniálního stylu, které je sice moderní, ale přesto v duchu britských vesnic. Domky mají červenou střechu, kolem jsou živé ploty sytě zelené barvy a mnoho kvetoucích keřů s růžemi. Nachází se zde také Hill Club, jenž byl vystavěn ve stylu anglického venkovského sídla. Chlubí se bohatou sbírkou obrazů a také loveckých trofejí. Pro milovníky golfu je zde golfové hřiště, které má 18 jamek.

Nabídka zájezdů letadlem