Kostarika – Exotika

Nabídka zájezdů letadlem

Kostarika je jednou z republik Střední Ameriky, jejímiž sousedy je Nikaragua a Panama. Na západě jí omývá Tichý oceán, východ pak Karibské moře. O Kostarice se říká, že je to Švýcarsko ve Střední Americe a nejspíš i poslední skutečný ráj na zemi. Jsou zde nedotčené tropické pralesy, nekonečně dlouhé písečné pláže, které jsou lemovány krásnými kokosovými palmami, dále vodopády, činné sopky a také jezera. Díky preciznímu systému ochrany, bylo v národních parcích zachováno neuvěřitelné množství druhů rostlin i živočichů.

 Na přírodní krásy narazíte v podstatě po celé zemi, ať už se vydáte na odpočinkovou či aktivní formu dovolené. V Kostarice se neztratíte, neboť místní obyvatelstvo je známo svou přátelskou povahou a vstřícným úsměvem pro zahraniční turisty. Pokud jste to doposud nevěděli, tak Kostarika nemá ani žádnou armádu.

Klimatické podmínky

Vzhledem k tomu, že Kostarika leží v tropickém podnebném pásu, dosahuje zde celoroční teplota 24°C, navíc díky skvělé poloze mezi Pacifikem a Karibským mořem se nekonají žádné větší změny teplot. Tím nejlepším obdobím pro návštěvu Kostariky je prosinec až duben, protože zhruba tehdy nastává suché a teplé období. Březen je měsícem s nejvíce příjemnými teplotami a nejmenším počtem srážek. Květen až listopad je ve znamení období dešťů, kterému se říká zelené období, protože právě tehdy jsou přírodní scenérie Kostariky nejdokonalejší a naprosto úchvatné.

 • Jaro – je vhodné pro pobytové zájezdy, protože dešťové srážky jsou minimální, což ale na druhé straně znamená, že tu bude obrovské množství turistů, to ovlivňuje obsazenost hotelů i kvalitu některých služeb, včetně ceny.
 • Léto – to je tu skutečně velmi tropické. Nejvhodnější je návštěva pláží i národních parků v dopoledních hodinách. Přizpůsobíte se životnímu rytmu Ticos, u nichž je běžné, že velmi brzy vstávají a brzy chodí spát.
 • Podzim – přes den pravidelně a vydatně prší. Teploty na pobřeží stoupají ke 30°C, často i více. Ve vnitrozemí se drží teploty při 25°C. Noci jsou chladnější a lokality pro turisty jsou většinou prázdné. Pokud chcete mít klidnou a romantickou dovolenou, pak je to ideální doba, neboť pláže budou jen vaše.
 • Zima – je to čistě turistická sezóna. Obyvatelé Kostariky se věnují odpočinku, děti mají prázdniny a příroda je v období vegetačního klidu. Ubytovací zařízení jsou plná, takže zapomeňte, že byste někde dostali slevu.

Národní parky

Kostarika je známá obrovským množstvím národních parků.

 • Národní park Tortuguero – proslul díky želvám, jejichž nejdůležitější světové hnízdiště se nachází právě zde.
 • NP Corcovado – zde najdete skutečnou divočinu, neboť je tu více než 40 000 hektarů pralesa a překrásné pláže.
 • NP Manuel Antonio – okouzlí vás díky vodopádům a opuštěným plážím, kde nebudete rušeni.
 • NP Volcán Arenal – patří k nejaktivnějším sopkám Střední Ameriky.

Co dalšího Kostarika nabízí?

 • Raftování na divoké řece Pacuaré a Rventazón
 • Odpočinek a skvělou kuchyni najdete na poloostrově Nicoya ve městech Nosara a Samara
 • Prohlídka historických památek
 • Návštěva krásných a aktivních sopek

Nejzajímavější místa

San José

San José je hlavní a zároveň nejlidnatější město z celé Kostariky. Najdete zde historické budovy z koloniálního období, které si svou zajímavou krásou konkurují se supermoderními stavbami. K velkým problémům San José patří znečištěná voda i ovzduší. Město se nachází v nadmořské výšce 1 170 m nad mořem a je to oblíbený cíl mnoha cestovatelů. Jsou tu dvě činné sopky, k jejichž vrcholům můžete dojít po velmi příkrých cestách. Pokud se na takovou túru vydáte, rozhodně si nesmíte zapomenout teplé oblečení. Počítejte však s tím, že vrcholek sopky, včetně jeho okolí se neustále halí do oblaku šedivého dýmu.

Alajuela

Nachází se v Centrálním údolí zhruba 18 km od San José severozápadním směrem. Město se rozprostírá na úpatí vulkánu Poás a bylo založeno v roce 1676. Bohužel z historických budov tu zbyla už jen hrstka. Je to druhé největší město Kostariky a na rozdíl od San José není tak rušné.

 • Navštivte Museo Juan Santamaría, jež leží ve stejnojmenném parku. Své jméno získalo podle Juana Santamaría, což byl národní hrdina, který padl ve válce roku 1856.
 • Uchváceni budete parkem, který je plný mango stromů – Parque Central. Díky těmto stromům, je Alejuele přezdíváno jako město manga.
 • Udělejte si výlet skrze kávové plantáže až na vulkán Poás, který je obrostlý bujnou lesní vegetací.
 • Nezapomeňte se zastavit na Flor De May, což je místní farma a také chovná stanice papoušků, nejčastěji jsou tu Ary. Farmu najdete 3 km od města u řeky Segungo de Alajuela.

Vulkán Poás

Sopku najdete ve středu Kostariky. Zajímavé je, že jeden ze tří kráterů sopky je gejzír. Své velké slávy se dočkala roku 1910, když vyvrhla 6 km vysoký parní sloup. Kráter připomíná zjizvenou měsíční krajinu v kotli. Průměr je 1,6 km a hloubka zhruba 300 m (je to však pouhý odhad).

Národní park Poás

Zabírá plochu 5 600 ha a vznikl kolem vulkánu Poás. Najdete jej 37 km na sever od Alajuela. Patří k nejznámějším a rovněž nejstarším národním parkům v Kostarice. Byl dokonce mockrát uzavřen, díky silným sopečným erupcím. Do kráteru je kvůli plynům uvnitř sopky vstup zakázán. V blízkosti vulkánu je mlžný les. Můžete chodit po celé síti označených stezek, cest i malých cestiček.

Limón

Toto karibské město je jako stvořené pro relaxaci a odpočinek. Obyvatelstvo je přívětivé a velmi milé. Je to přístav, který roku 1870 vznik kvůli vývozu banánů a obilí, což pokračuje dodnes. Jen dopravní lodě byly ještě rozšířeny o ty výletní a zábavní. Množství parků v okolí města nabízí možnost pokochat se přírodou. Limón si turisté oblíbili díky úchvatným a velmi romantickým hotelům, z nichž jich několik najdete i na útesech vysoko nad pobřežím.

NP Tortuguero

Tento park zabírá plochu 19 211 ha spolu s 52 hektary moře. Je to důležité hnízdiště zelených mořských želv. Z 8 druhů mořských želv, které na celém světě existují, jich 6 druhů žije právě v Kostarice, z toho 4 druhy přímo v Tortuguero. Sever parku je nejvlhčí oblastí Kostariky (ročně je tu 6 000 mm srážek). Prší tu skoro pořád, proto si nezapomeňte nepromokavé oblečení a deštník. V neposlední řadě také repelent. Jsou tu stovky cest, po kterých se můžete potulovat dlouhé hodiny a stále budete mít co obdivovat.

NP Cahuita

Park o rozloze 1 097 ha patří k nejnavštěvovanějším parkům karibského pobřeží. Najdete tu mnoho hotelů, krásných pláží, čisté moře, korálový útes i deštný prales.

NP Chirripó

Největší chráněná oblast Kostariky a zároveň důležitý horský park. Jsou zde 3 hory přesahující výšku 3 800 m. Vrchol Chirripó má 3820 m a patří k nejvyšším. Když přežijete 2,5 km stoupání k vrcholu, naskytne se vám úchvatný výhled na Karibik i Pacifik. Zajímavostí je mnoho biologických a indiánských rezervací, které společně s parkem La Amistad tvoří biosférickou rezervaci s názvem Reserva de La Biosfera La Amistad.

NP Arenal

Žije zde 50% všech živočišných druhů, které se v Kostarice nachází. Největším lákadlem je sopka Arenal, která je činná od roku 1 500 a její poslední výbuch, ke kterému došlo v roce 1968, připravil o život 80 lidí. Od té doby je vulkán relativně v klidu, ale to se mění každý den. Někdy jen pobublává, jindy z něj vytéká láva nebo vzduchem létají kameny.

Důležité informace:

 • měnou je kostarický colón (CRC),colón (CRC) = 100 centimů
 • úředním jazykem je španělština
 • ke vstupu potřebujete pouze platný cestovní pas, jenž bude platný ještě 6 měsíců ode dne návratu
 • občané ČR nepotřebují ke vstupu do země vízum
 • platit můžete v colonech či amerických dolarech.
 • očkování vyžadováno není, pouze si zkontrolujte ta základní
Nabídka zájezdů letadlem