Cancun Mexiko – Exotika

Nabídka zájezdů letadlem

Cancún Mexiko leží na východní výspě poloostrova Yucatán v Mexiku. V 70. letech minulého století to byla malá rybářská vesnička, kterou nahradilo letovisko, jež každoročně navštíví zhruba 2 miliony turistů. Součástí Cancúnu je krásný přilehlý ostrůvek, jenž je plný čistých písčitých pláží. Teplota vzduchu skoro nikdy neklesá pod 25°C. Na ostrově se neztratíte, je tu 10 hlavních silnic a pouze jedna jediná je delší než 1 km, je to Blvd Kukulcán. Ostrov má celkem 18 km na délku a s pevninou jej spojují dva mosty. Informační středisko tu nehledejte, jediné místo, kde sehnat nějaké informace je přepážka na místním letišti určená pro turisty. Samozřejmě, že je tu i několik cestovních kanceláří a agentur, kde se rovněž můžete zeptat na to, co budete aktuálně potřebovat vědět. Banky tu také nenajdete, ale je tady spousta směnáren a bankomatů.

O Cancúnu se sice tvrdí, že je tu bezpečno, přesto nesmíte nic nechat náhodě a své cennosti si střežit, stejně jako doklady. Rozhodně nepodceňujte riziko úpalu. Dříve, než se aklimatizujete a zvyknete si na zdejší dost velké horko a příliš prudké slunce, držte se ze začátku co nejvíce ve stínu. Na pobřeží je mnoho pláží, jež jsou obestavěny hotely. Záleží jen na vás, kterou si vyberete, písek je sice stejný na všech, ale atmosféra je tvořena podle typu lidí, kteří se na pláži zdržují. Někde se jen odpočívá, jinde je rušno. Velkou výhodou je, že můžete v podstatě zastavit na jakémkoliv místě podél pobřeží a jít se potápět. Prohlédněte si také oblíbená místa turistů, kde se můžete ponořit do historie při ruinách mayských měst, zbytků chrámů a mnoha zajímavými nástěnnými malbami.

Nejzajímavější místa na poloostrově

  • Jižně od zóny hotelů navštivte historické muzeum, kde můžete vidět mnoho vzácných sbírek mayského umění a pozůstatků starodávných kultur.
  • Pro rodiny s dětmi je v Cancúnu zábavní vodní park Wet´n Wild, najdete tu řadu atrakcí, včetně té hlavní, kterou je obrovský bazén, kde můžete plavat s delfíny.

Tulum

Archeologická zóna, která leží na útesu přímo nad úchvatnými tyrkysovými vodami Karibiku. Město vzniklo v postklasickém období May, byl to nejdůležitější přístav na pobřeží. Je tu přes 60 staveb, jež uzavírají tři masivní zdi s 5 branami.

Coba

Nádherné a mysteriózní místo, které patří k těm nejstarším maysky osídleným na celém poloostrově. V jeho blízkosti je celkem 5 krásných jezer. V Coba najdete nejvyšší pyramidy z oblasti. K objevení ruin došlo až v 19. století.

Chichen Itza

Patří k nejznámějším archeologickým lokalitám, jež byly vystavěny mayskou kulturou. Mezi největší stavby patří pyramida El Castillo. Potom je tu také Chrám válečníků, Chrám tisíce sloupů, který zdobí sloupy s postavami kněží a válečníků.

Mérida

Jinak také Bílé město, založené na ruinách mayského města. Tady se spojují pozůstatky mayské kultury a překrásné koloniální památky.

Laguna Celestun

Důležitá ekologická oblast, která si svou oblibu získala díky výskytu růžových plameňáků, jež tu můžete pozorovat.

Uxmal

Úchvatné a zcela určitě nejvíce zajímavé archeologické naleziště. Název pochází od stavby místní nejvyšší budovy, kterou je Pyramida kouzelníka. Svého času zde bylo 25 tisíc obyvatel. Mezi nejznámější stavby patří Jižní chrám, Želví dům, Klášter jeptišek či Guvernérský chrám.

Důležité informace

  • Úředním jazykem je španělština, ale domluvíte se i anglicky, zejména v turistických centrech.
  • Musíte mít cestovní pas, který bude platný minimálně 6 měsíců. U sebe mějte rovněž zpáteční letenku nebo aspoň dostatečnou finanční hotovost na zakoupení zpáteční letenky.
  • Občané ČR s platným pasem mohou do země vstoupit bez víza a zůstat na jeho území po dobu 180 dnů ode dne, kdy do ní vstoupili, výjimkou je cesta za účelem výdělečné činnosti či kvůli studiu. V takovém případě si předem opatřete potřebné povolení a vízum na Velvyslanectví Mexika v Praze.
  • Měnou je mexické peso – 1 MXN = 100 centavos.
  • V každém turistickém centru jsou směnárny (ke směně jsou vhodné USD). K placení můžete použít i platební karty, akceptovány jsou v podstatě všechny typy.
  • Elektrické napětí je tu 110 V, 60 Hz. Nezapomeňte si vzít adaptér k zástrčkám, protože jsou tu stejně ploché otvory, jako mají v USA.
  • Vždy si kupujte balenou vodu v PET lahvích či ve skle, protože voda, která teče z vodovodu není vhodná k přímé konzumaci.
Nabídka zájezdů letadlem