Zanzibar – Exotika

Nabídka zájezdů letadlem

Zanzibar je pro řadu lidí velkou neznámou, přitom pro exotickou dovolenou je to naprosto dokonalé místo. Ostrov leží nedaleko pobřeží Tanzánie (Afrika) a díky historii, která byla úzce spjata s vývozem mnoha druhů koření do celého světa, se mu říká ostrov koření. Ostatně jsou tu rozlehlé plantáže skořice, pepře, muškátového oříšku a hřebíčku.

Zanzibar vás ohromí dokonalými plážemi, kouzelnými městečky, zajímavým vnitrozemím i přátelským obyvatelstvem. Říká se, že je to jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě.

Důležité informace

 • úředním jazykem je svahilština, ale domluvíte se také anglicky nebo arabsky.
 • počasí je zde tropické, teploty se pohybují mezi 25 až 30°C a to celoročně, teplota vody je kolem 27°C.
 • z Evropy se letecky dostanete do Dar es salamu, což je hlavní město Tanzánie, a odtud Vás pak lodní trajekt odveze na ostrov. Cena za trajekt se pohybuje mezi 20 až 45 USD.
 • nesmíte zapomenout na vízum, které můžete pořídit na každém hraničním přechodu za 50 USD nebo si o něj zažádat na zastupitelském úřadu.
 • od roku 2011 je stanoveno povinné očkování proti žluté zimnici pro ty turisty, kteří přijíždějí z rizikových oblastí.
 • k doporučeným očkováním patří břišní tyfus a virová hepatitida typu A
 • s ohledem na to, že je Zanzibar v malarické oblasti středního stupně, je doporučena antimalarická profylaxe a také použití účinných repelentů.

Nákupy a měna

Měnou na Zanzibaru je tanzanský šilink (TZS), který se dělí na 100 senti. K placení však můžete použít i americké dolary. USD jsou přijímány jak v hotelích, tak v restauracích, cestovních kancelářích, které organizují výlety po celém ostrově, nebo v obchodech se suvenýry.

Hlavní resorty pak přijímají i eura. Směnárny, v nichž je nejlepší kurz a také jediné bankomaty na ostrově, se nachází ve městě Stone Town. Vybavte se na cestu hotovostí, neboť bankomat na letišti je většinu času mimo provoz.

Která místa Zanzibaru navštívit?

Stone Town

Během návštěvy Zanzibaru se rozhodně vydejte na prohlídku Kamenného města, jež je charakteristické starými kamennými domy, které jsou nalepené jeden vedle druhého a mají ozdobně vyřezávané dveře, a vy kolem nich procházíte křivolakými uličkami. Díky tomu budete mít pocit, jako když jste se vrátili v čase a stojíte uprostřed tržiště, kde se obchodovalo nejen s kořením, ale také s otroky v době arabských sultánů. Stejně živo je tu ostatně i dnes, až na ty otroky.

 • Historické centrum je od roku 2000 dokonce zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
 • tržiště má největší výběr suvenýrů. Koupíte zde ručně vyrobené šperky, dřevořezby, kamenné výrobky, koření, textilie a mnoho dalšího.
 • Důležité je smlouvat, neboť smlouvání je základním kamenem celého nákupu a prodejci ho přímo milují. Dobré je začít poloviční cenou, než kterou po Vás obchodník chce a potom po malých částkách cenu zvyšovat, až Vám bude vyhovovat.

Určitě navštivte Palace Museum, bývalé sídlo vládce Zanzibaru, Old Dispenary, Old Cusroms house či Dům zázraků, jehož jméno vzniklo díky tomu, že měl jako první dům výtah, tekoucí vodu a také první elektřinu.

Forodhani Night Food Market

Když už budete ve Stone Town musíte navštívit noční trh jídla. Jděte na něj těsně před setměním a sledujte z povzdálí, jak na trh přichází jeden kuchař za druhým i s jejich vybavením (gril) a připravují pro místní obyvatele i turisty různé ryby, humry, chobotnice, krevety a také rybí kebab.

 • Ochutnat můžete čerstvě lisovanou šťávu ze smažených brambor, chapatis, salátů, cukrové třtiny atd. Díky tomu, že Forodhani navštěvují hlavně místní, zachovává si svou autentičnost.

Plantáže s kořením

Bez koření by nebyl Zanzibar to pravé, neboť omamná vůně pepře, skořice, hřebíčku a dalších druhů koření je pro něj charakteristická. Vůně se z těchto plantáží nese celým ostrovem. Plantáže leží mimo město, takže je to skvělý tip na výlet. Koření nejen ucítíte, ale dokonce i ochutnáte. Budete také seznámeni s popisem daného koření, jeho využití v kosmetice, v gastronomii atd.

Kizimkazi

Tato rybářská vesnice se nachází na jižním výběžku Zanzibaru, je to oblíbené místo, odkud jsou sledováni delfíni. Jsou zde také dvě mešity pocházející z 12. století.

Prison Island

Na ostrově, který se jinak nazývá Changu, najdete ruiny vězení, kde byli v dávných dobách drženi otroci předtím, než byli transportováni do Ameriky, byla to vlastně taková brána pro otroky. Dnes zde žijí obří želvy, které sem přivezli v 19. století ze Seychel.

 • Pobřeží Prison Island je lemováno korálovými útesy, díky tomu je to oblíbené místo ke šnorchlování. Odpočinout si pak můžete na krásných bílých plážích.
 • V menší restauraci si můžete pochutnat na místních pokrmech připravených z čerstvých ryb.

Rezervace Jozani

Jozani je přírodní rezervace, jež se nachází ve východní a centrální části Zanzibaru. Svůj domov zde má opice Red Colobus, která je endemickým druhem Zanzibaru. Opice jsou známé svou fotogeničností, takže není problém je zahlédnout. Rezervace poskytuje domov i dalším druhům zvířat, vedle opic jsou tu také prasata nebo třeba jelínci. Kdysi tu dokonce pobíhal i Zanzibarský leopard.

Zajímavosti

 • Kdo by se nudil, může se vydat na safari, které trvá několik dní v místech jako Arusha, kráter Ngorongoro, Serengeti či dokonce v Keňi. Pak jen stačí přeletět zpět na Zanzibar a můžete pokračovat v odpočinku na pláži.
 • Pokud zvolíte Zanzibar jako cíl svatební cesty, pak jsou zdejší hotely pro tuto událost zcela perfektní. I zde můžete přidat výlet na safari.
 • Jestliže si přivezete na Zanzibar děti, pak je důležité, aby měli při koupání v některém resortu boty do vody a byli pod stálým dozorem rodičů či jiné dospělé osoby.
 • Milovníci potápění si zde přijdou na své, neboť korálový útes, který se zde nachází (kolem ostrovů Unguja a Pemba) skrývá mnoho rozmanitosti a bohatý podmořský život. Potápět se můžete dokonce i v noci či v mořských proudech. Ve větší hloubce lze sledovat tuňáky, barakudy, tresky, makrely a mnoho dalšího.
Nabídka zájezdů letadlem